Alfaeestvedamine, Hunnide Attila juhtimissaladused ja teised

Leadership Secrets of Attila the HunIgal aastal antakse maailma suurimal juhtimisraamatute turul USA-s välja 11000 äri- ja juhtimisraamatut. Et seda numbrit paremini illustreerida, võiks silme ette manada 90-korruselise kõrghoone. Just nii kõrge hunniku saaksime, kui laduda selline kogus raamatuid üksteise peale. Võrdluseks – Viru hotellil on 23 korrust, Swissôtelil 30. Kui arvestada, et veel üsna hiljuti, 2004. aastal publitseeriti „vaid“ 3000 äriraamatut, siis näeme, kui hullumeelne kasv on selles kirjastusvaldkonnas viimasel kümnendil toimunud.

Sellist statistikat lugedes tekib paratamatult küsimus, et kes on võimeline sellises koguses raamatuid lugema? Vastus olekski, et lugejaid napib. USA statistika kohaselt suutsid ainult 62 äriraamatut tuhandest müüa rohkem kui 5000 eksemplari. Tuleb märkida, et siia on arvatud ka need raamatud, mida müügi edendamise nimel ostsid autorid ise. Pidavat olema tavapärane praktika, mille mõte on läbi paremate müüginumbrite veenda potentsiaalseid ostjaid raamatu headuses.

Arvestades juhtimisraamatute suurt hulka, on üsna loomulik, et nende kvaliteet kõigub üsna suurtes piirides. Nassim Nicholas Taleb, menuka The Black Swan (Must Luik, mis püsis tervelt 36 nädalat New York Times’i raamatute edetabelis) autor on öelnud, et ta põhimõtteliselt ei loe äriraamatuid.

Suur osa äriraamatuist toetuvad kas soovmõtlemisele, tautoloogiale (väited, mis on paratamatult tõesed), pettekujutlustele, inimeste tunnetusvigadele või lihtsalt andmetega manipuleerimisele.

“Ja ma ei räägi peaaegu kunagi kellegagi, kes neid loeb” lisab ta. Tal võib selleks ka küllaga alust olla, arvestades, et suur osa äriraamatuist on üles ehitatud kas soovmõtlemisele, tautoloogiale (väited, mis on paratamatult tõesed), pettekujutlustele, inimeste tunnetusvigadele või lihtsalt andmetega manipuleerimisele. Kompleksiseloomuga probleemide lahendamiseks välja pakutavad triviaalsed, kuid töökindlaks viimistletud tarkused on juhtimislektüüris pigem reegel kui erand.

Ja siiski-siiski…

Head, mõtlemapanevat juhtimisraamatut on ikka nii paganama hea lugeda. Kuidas aga sellist raamatut leida? Globaalsemate teemade austajad ei saa väga mööda panna, valides lugemiseks midagi Financial Times’i aasta äriraamatu nimekirjast. Tihti leiab asjalikke raamatusoovitusi nende blogijate soovitustest, kes loevad palju ning kelle lähenemine ja maailmavaade sobib. Kuid ühe soovituse võiks veel anda. Selle asemel, et otsida raamatuid, mis seletavad, kuidas asjad peaksid käima, tasub pigem otsida raamatuid, mis küsivad, miks asjad on nii nagu nad on ja kas tõesti muudmoodi polegi võimalik? Mäletatavasti ütles juba Einstein, et peale küsimuse korralikku formuleerimist on lahendus juba käkitegu.

Tekst ilmus ajakirja Director 2012. a. detsembrinumbris

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.