Arstide streik ja parteiline eluviis

Ma olen suur arstide streigi fänn. Ei, mitte selles mõttes, et ma oleks üheselt streigi pooldaja või hoiaks end pidevalt kursis selle meediakajastustega. Lihtsalt streigi ümber kõlavad mõtteavaldused on piisavalt suure sümboolse jõuga, et näha selles natuke rohkemat kui lihtsalt vaidlust töötingimuste ja tasustamise adekvaatsuse üle.

Tavaliselt olen ma mõtisklenud selle üle, miks meie organisatsioonid käituvad nii, nagu nad parasjagu käituvad ning mis on need jõud, mis suunavad ühe või teise valiku kasuks otsustama. Aga seda kõike ettevõtte-organisatsiooni tasandil. Seda huvitavam on analüüsi lülitada parteid. Parteid, mis ühest küljest oleks ju samuti organisatsioonid, milles võiks ja peaks toimuma samasugused protsessid, mis ükskõik missuguses teises ühiste eesmärkide saavutamiseks formeerunud inimkoosluses. Kuid teisalt näivad parteid toimivat mingis kummalises vaakumis, kus justkui ei toimiks need reeglid ja need dünaamikad, mis kõikides teistes organisatsioonides. Parteid on justkui sõltumatud mustad augud, kus kõik inimeste küllalt universaalsed käitumismustrid kaotaksid äkki oma kehtivuse ja asenduksid mingil seletamatul põhjusel oma, parteilise loogikaga.

Kui vaadata eraettevõtteid, siis võib märgata, et üldiselt ikkagi pingutatakse selle nimel, et kuidagi leevendada 19. sajandist pärit juhtimisprintsiipide kasutamise tagajärjel tekkivaid tegevushäireid ja tüsistusi. Juhtimistasandite vähendamine, paindlik tööaeg, erinevad arenguprogrammid, töötajate kaasamine on vaid mõned näited sellesuunalistest tegevustest. Ühesõnaga, midagi toimub, et jõuda juhtimises lähemale kaasaja vajadustele, kus inimesi enam ammu ei rahulda kuuleka mutrikese roll.

Kui nüüd siia kõrvale võtta võrdluseks parteide tegutsemismallid, siis siin me midagi taolist ju ei kohta. Pigem on kõik vastupidi. Võimalikult laialdase kaasamise asemel otsustatakse asju mingites kitsastes ringides (või sisuliselt ainuisikuliselt), igasugune teisitimõtlemine surutakse jõuvõtete või labase poliitdemagoogiaga jõuliselt maha. Millegipärast peetakse poliitikas täiesti mõistetavaks, et õige inimene parteid juhtima on keegi, kes ei suuda adekvaatselt väljendada isegi seda, mis asja tema partei üldse ajab. Ärijuhtide sõnavõtud on teinekord samuti väheütlevad, kuid midagi võrreldavalt tühja kohtab siiski harva.

Juhtimises on üldiselt teada, et avatud ja võrdsel tasandil suhtlemine on alati tulemusrikkam, kui manipuleerivate kommunikatsiooninippide kasutamine. Ma nimelt kahtlustan, et streigi üheks oluliseks ajendiks oli sotsiaalministri võimetus alustada inimlikku dialoogi arstide ja nende esindajatega. Vaevalt, et teise poole dialoogivõimetus streigi argumendina streikijatele avalikkuse silmis erilisi mainepunkte toob, võib aga arvata, et pani väljavihastatud poole otsustavamalt radikaalsemaid samme astuma. (Täiendus: kahjuks oli mul vist õigus).

Sotsiaalminister ei häbene ka öelda, et tema arvates puudub riigi kodanikel õigus küsida ja arutada riiklike prioriteetide üle, tuues formaalselt ettekäändeks, et eri valdkondi rahastatakse erinevatest allikatest. Kas see on õpitud ülbus või usub väljaütleja seda tõsiselt? Halvad variandid mõlemad.

Miks käituvad parteid sisuliselt täiesti vastupidiselt kõigele sellele, mida tänaseks organisatsioonide kohta teada on ja mida peetakse hea koostöö aluseks? Kas on see sellest, et traditsiooniliselt on edu saavutatud mingite poliittehnoloogiliste nippidega? Või sellepärast, et “kõik” käituvad nii ja teistmoodi polegi võimalik? Ma ei tea vastuseid, aga tahaks väga teada.

Mis puudutab arste, siis teatavas mõttes on nad selle streigi juba võitnud. Võitnud selles mõttes, et nad on aidanud järjekordselt alasti kiskuda valitseva poliitilise establishmendi ideoloogilise pankroti. Mingis arusaamatus, kuid selgelt iganenud maailmas elavatel erakondadel pole oma rahvale tegelikult mitte midagi öelda. Kas tõesti oleme oma demokraatiaga jõudnud olukorda, kus meil puuduvad reaalsed valikud?

_______________
Haakuv postitus: Pürgimine Euroopa viie rikkaima riigi hulka ehk Eesti jõmmiriigiks!

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.