Efektiivsus efektiivsuse pärast on mõttetu

Modern times Näib, et efektiivsuse otsingutest kõiges ja kõikjal on kujunenud omamoodi rahvuslik spordiala. Märksõnade efektiivsus ja tõhusus all on peetud kümneid, kui mitte sadu konverentsikõnesid ning pole kahtlust, et neil ei ole niipea lõppu näha.

Efektiivsus on mõiste, mille vajalikkuse kahtluse alla seadmine asjalike inimeste seltskonnas ei ole pehmelt öeldes viisakas. Kaheldes efektiivsuse pideva tagaajamise vajalikkuses, riskib kahtleja ohuga näida tagurlik ja üleüldise progressi vastane. Ja kedagi ei häiri, et efektiivsuse pooldamise põhiargumendiks on väikeste variatsioonidega “efektiivsus on hea, sest ta on hea”.

Efektiivsuse fännidelt tahaks aga küsida, kas nad tunnevad kedagi, kes läheb hommikul tööle mõttega, kuidas päeva jooksul võimalikult palju efektiivsust tõsta? Kas teate kedagi, kes vaatab oma elutööle tagasi ja mõtleb rahulolevalt oma efektiivselt elatud elu peale? Kas majanduslik efektiivsus on asi, mille nimel tasub elada või on see järjekordne tühitermin, mille abil saab ennast upitada “asjalike ekspertide” ridadesse?

Lõpetuseks tsitaat Peter Druckerilt:

There is nothing so useless as doing efficiently that which should not be done at all.

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.