Margaret Wheatley – Leadership and the New Science

Margaret Wheatley

Kolm ja pool minutit inimlikust juhtimisest ning sellest, kuidas ära kasutada meie loomulikku iseorganiseerumisvõimet. Margaret Wheatley 2006. aasta (ilmus esmakordselt tegelikult juba 1992) raamatu Leadership and the New Science kokkuvõte. Raamatu eestikeelne tõlge kannab pealkirja “Juhtimine ja loodusteadus”.

Link: Vimeo

Mõned mõtted:

– Asju, mida me oma organisatsioonides kõige rohkem kardame – segadus, häired, kaos – ei tuleks võtta kui märki hävingust. Vastupidi, need tingimused on vajalikud, et äratada loovus. Kaos (korrastatus ilma prognoositavuseta) on looduslike süsteemide esmatähtis protsess, mille kaudu nad saavad elujõudu ja uuendavad ennast.

– Võim võib muutuda potentsiaalist probleemiks. Inimesed kasutavad oma loovust, et võidelda selliste juhtide vastu või tegutseda hoolimata nendest. Aga nad loobuvad organisatsiooni positiivselt panustamast.

– Kui sa soovid luua püsivat kasvu, püsivat tootlikkust, püsivalt kõrget töömoraali, siis tuleb autokraatia kõrvale jätta.

– Kuigi meile meeldib organisatsioone näha läbi selle struktuuri ja tööülesannete jaotuse, ei tähenda kellegi ametinimetus mitte midagi, kui me ei saa aru suhtevõrgustikust ja ressurssidest, mida on ühel või teisel inimesel oma töö tegemiseks vaja. Suhetest koosnevas maailmas on rumal mõelda, et me saame defineerida kedagi ainult tööülesannete ja -kohustuste loetelu kaudu. Meil on vaja vähem ametijuhendeid ja tööülesannete kirjeldusi. Selle asemel võiks me õppida, kuida protsesse lihtsustada.

– Meeskonnad on üsnagi võimekad end ise juhtima. Organisatsioonid ei vaja juhte kaugeltki nii palju, kui me oleme harjunud mõtlema.

Raamatu proloogi saab lugeda siin (pdf).

 

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.