Mis on makro- ja mis mikroökonoomika?

Eat the RichMiks osad riigid arenevad ja õitsevad, teised kõrval aga kiratsevad? Ameerika humorist P.J. O’Rourke otsib sellele igivanale küsimusele vastust raamatus Eat the Rich: A Treatise on Economics. Praktilise inimesena ei lähe O’Rourke raamatukokku, vaid otsustab ise üle vaadata mõned õitsevad ja mõned kiratsevad riigid, külastades Albaaniat, Rootsit, Venemaad, Tansaaniat ja Kuubat. Iga riik ongi omaette peatükk ja O’Rourke võtab riikide majandussüsteemid vägagi hästi kokku peatüki pealkirjades:

  • Rootsi – “Hea sotsialism”
  • Kuuba – “Halb sotsialism”
  • Albaania – “Paha kapitalism”
  • Venemaa – “Kuidas (või kuidas mitte) reformida (võibolla) majandust (kui see seal üldse on)”
  • Tansaania – “Kuidas teha kõigest mitte midagi”.

O’Rourke kombineerib oma kohati vägagi teravmeelsed tähelepanekud majandusteaduse teooriaga. Selleks võttis ta kätte ja õppis paar aastat majandust, mis võimaldab seletada majanduse aluseid just sellisel kujul, nagu seda meile õpetatakse – me leiame raamatust isegi mõne valemi ja graafiku. Kes on majandusteooria õppimisega lähemalt kokku puutunud, leiavad kindlasti omajagu äratundmisrõõmu – ainult et natuke ootamatus võtmes. Raamatu ilmselt kõige kuulsama tekstilõigu leiame leheküljelt 108 ning puudutab see mikro- ja makroökonoomika olemust. Toon siin ära nii tõlke- kui originaalvariandi:

One thing that economists do know is that the study of economics is divided into two fields, “microeconomics” and “macroeconomics”. Micro is the study of individual behaviour, and macro is the study of how economies behave as a whole. That is, microeconomics concerns things that economists are specifically wrong about, while macroeconomics concerns things economists are wrong about generally. Or to be more technical, microeconomics is about money you don’t have, and macroeconomics is about money the government is out of.

Üks asi, mida majandusteadlased teavad, on majandusteaduse jagunemine kaheks erinevaks haruks – “mikroökonoomikaks” ja “makroökonoomikaks”. Mikroökonoomika on õpetus üksikisiku käitumisest ja makroökonoomika on õpetus majanduse käitumisest tervikuna. See tähendab, et mikroökonoomikas käsitletakse asju, kus majandusteadlased panevad konkreetselt mööda, aga makroökonoomika puudutab asju, milles majandusteadlased panevad mööda üldjoontes. Või kui rääkida natuke tehnilisemalt, siis mikroökonoomikas räägitakse rahast, mida sinul ei ole ja makroökonoomikas rahast, mida valitsusel ei jätku.

Eat the Rich pole võibolla kõige värskem raamat – esmatrükk ilmus juba 1998, kuid on ka praegu päris mõnusalt loetav. O’Rourke’i käsitluses on majandus igal juhul hoopis huvitavam kui kuivades õpikutes. Ja naljakas pealekauba.

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.