Otsin uusi väljakutseid

not challenging enough Uus töötaja. Teatab, et on saabunud otsima uusi väljakutseid. Roosas lehes jutt mõne olulise firma olulise inimese – tavaliselt mitte vabatahtlikust – lahkumisest. Kommentaariks öeldakse, et inimene läks otsima uusi väljakutseid. Arusaadav, vaja on edasi liikuda. Aga kogu see jutt väljakutsetest kõlab ikkagi kuidagi võltsilt. Töökohti on otsitud-vahetatud ajast aega ja kuidagi on hakkama saadud ilma pideva väljakutse-retoorikata. Võib-olla olid teised ajad. Nüüd on inimeste mõttekiipidesse paigaldatud tarkvarauuendus, mis liigitab vaat’ et iga järgmise sammu “väljakutseks”. Mis viib mind järgmise looni.

Kunagi Zimbabwes reisides ostsin Victoria Fallsis tänava pealt kohaliku ingliskeelse ajalehe, et paremini aru saada, mis teemad riigis jutuks on. Zimbabwe valitsuse häälekandja maksis kohalikus mõistes üüratud 2 dollarit (Ameerika, mitte Zimbabwe oma). Ajalehe sisu oli umbes järgmine:

  • Inflatsioon on kõrge, selle ohjeldamine on meile (s.t. Zimbabwe valitsusele) suur väljakutse.
  • Kütust napib, meie väljakutse on probleem lahendada.
  • Toidu hinnad on kõrged, meie väljakutse on tagada soodsa hinnaga toidukaupade olemasolu.
  • Tööpuudus on kõrge, töökohtade loomine on meie suur väljakutse.

Loetelu võiks samas vaimus lõpmatuseni jätkata. Sisuliselt oli kogu ajaleht üks suur väljakutsete käsiraamat. Siin väljakutse, seal väljakutse. Tegelikkuses oli asi muidugi palju proosalisem – hundi asemel öeldi hallivatimees. “Jama” on ju negatiivse, “väljakutse” aga positiivse kõlaga! Nii lihtne see enesepettus ongi.

Kunagise ajaleheostu mõju on aga ootamatult hästi säilinud senini. Alati, kui keegi räägib väljakutsetest, kipun kahtlustama halvimat. Kergemal juhul tähendab see, et kuskil on suure tõenäosusega päris korralik silumist vajav jama, raskemal juhul, et rohkete muutujatega keerulise probleemiga (a la tervishoiusüsteem) midagi tuleks justkui teha, aga kuidas, on segane. Keerutamiseks sobibki öelda, et jah, see on tõsine väljakutse! Teine võimalus, et “väljakutseks” nimetatakse juba igasugust tegevust, mille eest raha makstakse. Mõiste “töö” on asendunud sõnaga “väljakutse”.

Mida lõpetuseks? Eks ikka “otsin uusi väljakutseid!” 😉

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.