Rakenda “õige” strateegia!

Somewhere there is the Right Strategy

Somewhere there is the right strategy

Nagu me kõik teame, võib juhte jagada laias laastus kaheks – valgustatud vähemus ja mittevalgustatud enamus. Valgustatud juhid erinevad mittevalgustatuist peamiselt selle poolest, et neil on olemas õiged vastused kõige jaoks. Jättes kõrvale need juhid, kes olid juba sündides targad või kes said targaks juhiks saamise hetkel, hangivad valgustatud juhid oma tarkust peamiselt õigest lugemisvarast. Valgustatud juhi lahutamatu kaaslane on Harvard Business Review, sest kust siis veel teada saada, kuidas luua “õigeid” strateegiaid ja valida “õigeid” juhtimistööriistu.

Õigete meetodite kirjeldused on teatavas mõttes suurepärane lugemisvara. Nad on üles ehitatud hämmastavalt sarnaselt kõikvõimalikes vahitornides või imeravi meetodite kirjeldustes kasutatavale ajupesule. HBR-i imeravim “õige strateegia” leidmiseks on umbes selline:

  1. Ühes firmas seisid juhid silmitsi raskete probleemidega.
  2. Need probleemid olid tingitud ärikeskkonna muutustest – vanad lahendused enam ei töötanud ja uusi ei osanud juhid ise leida.
  3. Et probleemi suurus oleks usutavam, leiame kindlasti ka natuke teemakohast statistikat.
  4. Aga raskustes juhtide õnneks on olemas konsultant (või professor või muidu teadmamees), kellel on just selliste olukordade jaoks olemas lahendus.
  5. Edasi järgneb kirjeldus, kuidas üks konkreetne juht ühes konkreetses firmas seda lahendust rakendas ja kuidas ta imekonsultandi abiga jõudis täpselt selle tulemuseni, et õnnetu firma sai jälle õide puhkeda.
  6. Õige meetodi juures on väga olulisel kohal tabel, kus võrreldakse “tavalisi” juhtimispraktikaid selle “õige strateegiaga”. Sealt peaks ka kõige puupäisemale juhile selgeks saama, kui palju eeliseid on “õigel strateegial”.
  7. Lõppvaatus – kõik asjaosalised on õnnelikud. Kui sina tahad olla sama õnnelik, siis peaksid kas sina just seda metoodikat kasutama.

Siinkohal sellised lood enamasti lõppevad. Õnneks. Kahjuks leidub ka erandeid. Vahest korjab mõni koolitaja/konsultant ühe või teise juhtimisalase imemedukamendi üles ja asub seda kõikide valgustamatute hulgas jutlustama.

Moraal 1.0: üritades midagi parandada logisema kippuva organisatsiooni ühes nurgas (valdkonnas, üksuses jne), tervikpilti arvestamata, on ebaõnnestumine garanteeritud.
Moraal 2.0: väldi koolitajat, kes hakkab rääkima õigest strateegiast või õigest metoodikast!

Peamine inspiratsiooniallikas: Picking the Right Strategy, HBR, Jaanuar 2009.

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.