Tühiterminoloogia Euroopa rekord on sündinud

Kui mitte maailmarekord. Uudis Äripäevast: Maailma suurim audiitorfirma PricewaterhouseCoopers muutis oma ülemaailmselt tuntud brändi nime PwC-ks, ümber kujundati ka kaubamärk.

Ettevõtte teatel on rebrändingu eesmärk kaubamärgi ja kuvandi kaasajastamine. PwC Kesk- ja Ida-Euroopa tegevjuht Mike Kubena sõnul väljendab uus bränding jõulisemalt ettevõtte põhiväärtusi.

Juba sellist uskumatut jama lugedes hakkas õudne, aga vaatasin igaks juhuks ikkagi järele, mis need PwC väärtused siis endast kujutavad. Üheks väärtuseks on “juhtiv positsioon”. Mida selle all siis mõistetakse? PwC kirjutab, et “Juhtiv positsioon tähendab, et PwC on juhtival kohal nii klientide kui töötajate jaoks. Oleme selle saavutanud tänu aususele ja vastastikusele usaldusele, julgusele vastutada ja haarata initsiatiivi ning omades visiooni sellest, kuhu me tahame jõuda.”

Ma ei tea, mida PwC mõtleb, kui nad on “juhtival positsioonil nii klientide kui töötajate jaoks”. Nad ju ei seleta. Kunagi sai PWC-ga koostöö täpselt sellel põhjusel lõpetatud, et nad olid pidevalt “juhtival positsioonil”. Haarata initsiatiivi? Mis mõttes? Kas see peaks eesti keeles tähendama soovi pähe istuda? Visioon kuhugi jõuda? Vabandust, aga kuhu tahavad audiitorid jõuda? Enronini? Nüüd tahaks küll viidata eelmisele postitusele 20 küsimust Tom Petersile ja tsiteerida Tom Petersit:

What is your most hated business expression?

I hate two words – “empowerment” and “vision”.

Igal juhul on täiesti selge, et inimkeeles ja inimestele rääkimine PwC “põhiväärtuste” hulka igatahes selgelt ei kuulu. Kuidas on juhtunud, et üks firma suudab ennast väljendada ainult täiesti mõttetühjades klišeedes? Kas te ise suudate seda jama tõsiselt võtta või käib see “juhtival positsioonil” oleva firma DNA juurde?

See kõik võiks olla naljakas, kui see poleks lihtsalt kurb.

Täiendus: 18.10.2010 Financial Times’is jõuab Lucy Kellaway PWC retoorika suhtes hämmastavalt sarnasele järeldusele:

“We think our new brand expression visually distinguishes PwC in the same way that the quality and expertise of our people differentiates the experience of working with PwC,” said the firm’s chairman. Which is, of course, absolute, total tosh. Three little letters and some squares cannot say anything about quality or expertise at all.

Illustratsioon: gapingvoid.com

RSS 2.0 voog selle postituse kommentaaride jaoks. You can leave a response, or trackback from your own site.